repro-wrestling

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
repro-wrestling

..::Wrestling is my life::..


3 participan?i

    Metallica

    whosyourdady
    whosyourdady
    Member
    Member


    Numarul mesajelor : 106
    Varsta : 34
    Data de inscriere : 19/02/2008

    Metallica Empty Metallica

    Mesaj Scris de whosyourdady Joi 18 Feb 2010 - 9:37

    Metallica 20923827-20923833-slarge
    Dupa biografiile lui Michael Jackson si Freddy Mercury (Farrokh Bulsara, Queen) vin si eu cu o a treia prezentare a altor monstri sacri ai muzicii internationale. Daca in muzica rock'n'roll e Elvis si The Beattles, in muzica pop e Michael Jackson, iar in rap e Eminem, in muzica rock, in special heavy-metal s-a inventat Metallica. Nu cred ca e vreunul dintre noi care sa nu fi auzit macar o data de trupa de muzica americana, care a pus bazele muzicii metal asa cum o stim azi.

    Totul a luat nastere in 1981, in San Francisco, California, cand tobosarul danez Lars Ulrich si la fel de tanarul solist-chitaristul James Hetfield s-au decis sa puna de-o formatie rock. Acestia doi au format scheletul trupei Metallica, fiind singurii care au ramas in formatie pana in ziua de azi. Lor li s-au alaturat chitaristul Dave Mustaine si Ron McGovney, care a facut parte din trupa doar pentru scurt timp. Ulterior, Dave Mustaine pleaca in trupa Megadeth, locul sau fiind ocupat de chitaristul Kirk Hemmett si de basistul Cliff Burton, care dadea trupei un plus de maturitate, inspiratie si stil.
    Primul album s-a numit Kill'em All (1983), urmat de Ride the Lightning (1984, Fade to Black, For Whom the Bell Tolls, Creeping Death, Call of Ktulu).
    Metallica incepea sa dea tonul in muzica, odata cu aparitia albumului de succes Master of Puppets (1986, Master of Puppets, Sanitarium...).
    Dar cand totul mergea bine si formatia era la apogeu, s-a petrecut o tragedie. Fiind intr-un turneu in Suedia, autocarul trupei a alunecat pe polei si a derapat facand un accident, in urma caruia Cliff a murit, fiind strivit de autobuz. Este o poveste lunga, dar ce e sigur e ca Clifford Lee Burton (1962-1986), probabil cel mai bun basist al muzicii rock, mai mult pianist decat chitarist si muza de inspiratie a formatiei, el compunand foarte multe din piesele Metalicii, a murit la o varsta frageda. La inmormantarea sa, membrii trupei au cantat piesa Orion. A fost ultima data cand acestia au cantat aceasta piesa live, pana in 2006, cand se implineau 20 de ani.
    Multi se gandeau la sfarsitul formatiei, neputandu-si inchipui Metallica fara Cliff, dar acestia au mers mai departe si au gasit un inlocuitor in Jason Newsted. Urmatorul album in noua formula s-a numit ...And Justice For All (1988, One, Harvester of Sorrow, Blackened...).
    "Necazurile" nu aveau insa sa paraseasca formatia pe viitor, la un concert in Montreal in 1992, James fiind dus la spital cu arsuri in urma unei explozii a unor focuri pirotehnice, sau alta data, cand artificii au sarit in parul lui Jason, acesta fiind nevoit sa se tunda (remember M.J. Wink ).
    In anul 1991 a aparut un alt album, intitulat Metallica a.k.a. The Black Album, poate cel mai bun album al trupei. Pe acesta se numara piese precum Unforgiven, Enter Sandman sau Nothing Else Matters, probabil cea mai buna balada rock din toate timpurile. Au urmat albumele Load (1996, Mama Said, Until It Sleeps - piesa dedicata mamei lui James care a murit de cancer) si Reload (1997, Unforgiven II, Fuel, The Memory Remains...).
    In urma unor neintelegeri, Jason paraseste trupa in 2001, dar continua sa fie in relatii bune cu membrii acesteia. Locul sau in formatie ramane vacant pana in 2003, cand locul ii este ocupat (tot in urma unei preselectii) de catre basistul Robert Trujillo. Aceasta urma sa fie formula finala pana in ziua de azi, iar primul album in aceasta alcatuire avea sa fie St. Anger (2003, St. Anger, The Unnamed Feeling, Frantic, Sweet Amber...). Noul album avea influente mai moderne, alerte, de rock alternativ, in special nu-metal, fapt ce nemultumea fanii obisnuiti cu stilul lor vechi de la sfarsitul anilor '80. Insa membrii Metallica s-au dezlantuit prin noul album, declarand ca ei fac muzica sa le placa lor in primul rand, apoi fanilor.
    In 2008, o data cu schimbarea casei de discuri, Warner Bros., apare si cel mai recent album, Death Magnetic (Unforgiven III, The Day That Never Comes...).
    In prezent, trupa este formata din James (a carui imagine a devenit sinonima aproape cu cea a Metalicii), Kirk (care a patruns deja in randul chitaristilor legendari), Lars (care continua sa bata la tobe din ce in ce mai repede) si Rob (gorila de origini mexicane care canta la o chitara-bass cu 5 corzi (! - in mod normal, o chitara-bass are 4 corzi).
    Metallica a avut doua concerte in Romania (1999 si 2008), ii stiu de 2 ani, de cand am inceput sa le ascult muzica si pot spune ca e una din formatiile mele preferate.
    Sper ca v-a placut biografia mea si poate v-am convins chiar sa le ascultati macar o piesa. Very Happy
    Metallica Metallica
    whosyourdady
    whosyourdady
    Member
    Member


    Numarul mesajelor : 106
    Varsta : 34
    Data de inscriere : 19/02/2008

    Metallica Empty Re: Metallica

    Mesaj Scris de whosyourdady Joi 18 Feb 2010 - 9:46

    PS: n-am facut copy-paste
    CM Repro
    CM Repro
    Administrator
    Administrator


    Numarul mesajelor : 319
    Varsta : 31
    Localizare : Oradea
    Data de inscriere : 10/01/2008

    Metallica Empty Re: Metallica

    Mesaj Scris de CM Repro Sam 20 Feb 2010 - 10:25

    Nice job dude:)
    Mercury
    Mercury
    Newbie
    Newbie


    Numarul mesajelor : 41
    Varsta : 28
    Localizare : Iasi
    Data de inscriere : 22/12/2009

    Metallica Empty Re: Metallica

    Mesaj Scris de Mercury Dum 14 Mar 2010 - 11:48

    nu prea ascult metalica Neutral

    Continut sponsorizat


    Metallica Empty Re: Metallica

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun 6 Mai 2024 - 5:50